Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Interaktywna lekcja

Utworzono dnia 22.11.2018

16 listopada 2018r. nasi uczniowie mięli możliwość uczestnictwa w interaktywnej lekcji biologii dotyczącej głównych etapów ewolucji człowieka oraz różnic między ludźmi, małpami i innymi zwierzętami. Uczestnicy wycieczki, stali się częścią ekspedycji naukowej, która podróżując w czasie mogła poznać przeszłość gatunku ludzkiego. Stali się temponautami, czyli podróżnikami w czasie. Temponauci zajmując miejsca w promie kosmicznym (sala kinowa 5D) uczestniczyli w spektaklu „Zagłada wielkich dinozaurów”. Sala kinowa swoją scenografią i treścią nawiązywała do lotu w przestrzeni kosmicznej. Ruchoma podłoga i efekty specjalne potęgowały symulację lotu. Prom skierował się w stronę Wehikułu Czasu orbitującego wokół Ziemi, jednocześnie dokonując przeskoku w czasie. Kolejnym etapem wirtualnej podróży było zwiedzanie „Okien prehistorii”. Ten etap uczestnicy pokonali pieszo, wypełniając jednocześnie karty pracy przygotowane przez nauczyciela biologii. Wędrówką sterował przewodnik cyfrowy i sygnalizacja świetlna. Poprzez okna prehistorii temponauci zaglądali w przeszłość gatunku ludzkiego. W pierwszym oknie prehistorii: „Zagłada wielkich dinozaurów”, uczniowie dowiedzieli się kiedy powstały ssaki i dlaczego zaczęły panować na Ziemia okno „Początki dwunożności” przybliżyło uczniom zagadnienia dotyczące czasu kiedy i dlaczego staliśmy się dwunożni. Trzecie okno „Zejście z drzew” ukazywało różnice pomiędzy ludźmi a małpami oraz powody, dla których przestaliśmy mieszkać na drzewach. Okno prehistorii: „Pierwsza rodzina” obrazowało jak powstawały prahistoryczne rodziny i jak dzielono w nich obowiązki. Uczniowie uświadomili sobie, że najważniejszym elementem rozwoju człowieka jest jego bogate życie emocjonalne. Dowiedzieli się, że miłość i współczucie pojawiły się bardzo dawno temu i wpłynęły na humanizację naszego rodzaju. W kolejnym oknie: „Zabójcy i ofiary” uczniowie przekonali się, że chociaż życie praludzi było bardzo ciężkie i niebezpieczne, to przeciwności losu tak ich zahartowały, że obecnie mogliśmy opanować cały Świat. W oknie prehistorii: „Konkurencja” uczniowie wyciągali wnioski z historii opowiadającej o tym, że człowiek pierwotny miał wielu konkurentów, z którymi musiał rywalizować o pokarm i przestrzeń do życia. Jednocześnie uczniowie zostali uświadomieni jak ważna jest harmonia we współistnieniu człowieka z naturą. W kolejnych oknach uczniowie poznali dziwne gatunki ludzi, którzy przez krótki czas współistnieli razem z nami. Przykładem był karłowaty człowiek z indonezyjskiej wyspy Flores. Zetknęli się również rekonstrukcją gigantycznego człowieka z Heidelbergu– ostatniego wspólnego przodka wszystkich ludzi. Podczas wędrówki uczniowie mięli możliwość zaobserwować jak zmiany diety człowieka wpłynęły na jego rozwój, poznali przyczyny zmian klimatycznych na Ziemi i ich wpływ na naszą ewolucję.

W replice fragmentu jaskini Chauveta uczniowie spotykali się z prehistoryczną sztuką naskalną i poznali kulturę kromanioczyków a poruszając się po zrekonstruowanej replice kopalni krzemieni pasiastych uczniowie poznali kultury ludzkie posługujące się narzędziami krzemiennymi, sposoby wytwarzania narzędzi krzemiennych oraz przyczyny początków dewastacji środowiska naturalnego przez człowieka. W oknie: „Cywilizacja ognia i krzemu” uczniowie uświadomili sobie znaczenie odkrycia ognia i zastosowania krzemu i krzemieni na różnych etapach dziejów ludzkości. Została rozbudzona ich wyobraźnia w kwestii przyszłego rozwoju człowieka. Wspólne podsumowanie zdobytej wiedzy i wyjaśnienie pojawiających się wątpliwości odbyło się w trakcie lotu powrotnego. Podsumowania dokonał kapitan wyprawy wraz z załogą ekspedycji czyli temponautami.

Podczas wycieczki nasi uczniowie odbyli tez lekcję w Preparatorni, podczas której zdobyli wiedzę o przeszłości, dowiedzieli się na czym polega praca geologa, paleontologa i archeologa. Uczestnicy poznali specjalistyczne słownictwo związane z naukami o Ziemi, oglądali unikalny zbiór skał i minerałów, skamieniałości z całego świata,  dotykali okazów i przyglądają im się przez lupy. Uczniowie poznali proces powstania skamieniałości oraz udowodnili, że skamieniałości są bezpośrednimi świadectwami ewolucji życia na Ziemi.

Końcowym etapem zajęć była lekcja w sali wystaw, na której uczniowie poznali etapy zasiedlania kuli ziemskiej oraz uświadomili sobie, że wszyscy ludzie są bardzo blisko z sobą spokrewnieni. Poznali też  „Drzewo rodowe ssaków naczelnych” oraz główne etapy ewolucji człowieka, przeglądali galerię znanych rodzajów małp w postaci eksponatów fizycznych oraz cyfrowych. Taka forma zdobywania wiedzy była dla wszystkich wielkim przeżyciem, angażowała wszystkie zmysły i aktywizowała wszystkich uczniów do pracy.

red. Agnieszka Kamusella

Interaktywna lekcja biologii

Utworzono dnia 27.11.2018, 04:51

Dziennik elekroniczny

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1055

W poprzednim tygodniu: 1124

W tym miesiącu: 4091

W poprzednim miesiącu: 4381

Wszystkich: 206934

 

certyfikat "Czytam lekturki spod chmurki

certyfikat uczestnictwa

 

list gratulacyjny za prymusa opolszczyzny

Podziękowanie

Certyfikat ukończenia projektu edukacyjnego CZytam z klasą

 

Podziekowanie dla szkoły za udział w akcji Gorączka Złota-edycja 2020

 

Podziękowanie dla szkoły za udział w Międzynarodowym Konkursie KANGUR  -edycja 2019/202

Podziękowanie dla szkoły za udział w projekcie " Razem przepisujemy Biblię"-maj 2020

Certyfikat potwierdzający udział w XII edycji programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

Certyfikat potwierdzający udział szkoły w projekcie edykacyjnym "Lepsza Szkoła " edycja 2019/2020

Podziękowanie dla szkoły za udział w akcji "Jeden Naród Ponad Narodami"

Podziękowanie dla szkoły za udział w akcji "Szkoła do hymnu" -rok szkolny 2019/2020

Dyplom potwierdzający udział szkoły w akcji "Szkoła pamięta" -rok szkolny 2019

Certyfikat potwierdzający udział szkoły w Kongresie Oświatowym-Harmonia Edukacji 2019

Dyplom za zajęcia I miejsca  w II Międzyszkolnym Turnieju Debat Oksfordzkich 2019

Dyplom za zajęcia III miejsca  na Festiwalu Praw Człowieka 2019

Podziękowanie od Publiczenego Przedszkola nr 5 za przeprowadzenie Bajkowego Balu Karnawałowego 2019

Dyplom za udział szkoły w akcji " Rekord dla Niepodległej" 2018

Dyplom  dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 za I miejsce w plebiscycie NTO " Szkoła Roku"

Certyfikat  potwierdzający udział szkoły w projekcie Lepsza Szkoła 2017/2018 

Podziękowanie od Rejonowego Oddz. PCK w Kędzierzynie za współpracę na rzecz innych  osób

Podziękowania Prezydenta M. Kędzierzyna-Koźla dla dyrektora szkoły za akcję Gorączka Złota 2018

List gratulacyjny GRUPY AZOTY dla dyr. Małgorzaty Nowackiej za wysoki poziom kształcenia uczniów.

Podziękowania Publicznego Przedszkola nr  5 za organizację projektów edukacyjnych

Podziękowanie dla pani dyrektor za wsparcie przygotowań Reprezentacji Polski Młodzików w baseballu