Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Laboratoria przyszłości

 

plakat o  projekcie

AKTUALNOŚCI:

Rozwijamy swoje możliwości

Utworzono dnia 06.02.2024

Projekt „Laboratoria Przyszłości” daje naszym wychowankom szersze możliwości rozwijania swoich zainteresowań, wykorzystania sprzętu w praktycznym działaniu, sprzyja integracji i tworzeniu kreatywnych projektów i zajęć. #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Zobacz Galerię 2: listopad- grudzień- styczeń

czytaj dalej na temat: Rozwijamy swoje możliwości

Wykorzystanie sprzętu w I półroczu roku szkolnego 2023/2024 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Utworzono dnia 08.01.2024

Pierwszym i podstawowym sprzętem, z którego korzystamy na co dzień są ławki i krzesła w sali nr 18. W pracowni matematycznej można więc poznawać tajniki matematyki wygodnie i komfortowo. W innych naszych klasach są też tablice ścieralne. Umożliwiają one zapisywanie przydatnych informacji, rysowanie czy też rozwiązywanie zadań. Dodatkowo tablice umożliwiają przypinanie na ich powierzchni rysunków oraz innych materiałów dydaktycznych. Dzięki programowi Laboratoria Przyszłości pozyskaliśmy również dwie gabloty, w których prezentujemy najważniejsze ogłoszenia lub sukcesy naszych uczniów.

Istotnymi narzędziami do nauki i kształtowania nowych umiejętności są aparat fotograficzny z akcesoriami, kamera i gimbal. Sprzęt ten jest wykorzystany na bieżąco do uwiecznienia różnych uroczystości szkolnych, wycieczek i wyjazdów, konkursów, akcji społecznych, projektów realizowanych w szkole lub podczas zajęć w świetlicy szkolnej (Galeria 1 i Galeria 2). Wykorzystywanie kamery i aparatu, obsługa sprzętu nagłaśniającego to też przy okazji nauka przez zabawę, bo uczniowie nie tylko prezentują swoje uzdolnienia oraz umiejętności sceniczne i wokalne, ale przy okazji rozwijają swoje kompetencje cyfrowe i uczą się świadomie i odpowiedzialnie rejestrować obraz i dźwięk.

 

Nasi uczniowie bardzo często wykorzystują laminarki. Poznali zasady działania, nauczyli się ustalać temperaturę laminowania odpowiednią do grubości folii. Nabytą wiedzę uczniowie wykorzystują w praktyce, dzięki temu prace są zabezpieczone przed zniszczeniem i estetycznie prezentują się na gazetkach. Korzystamy też ze stacji pogodowej, podczas lekcji przyrody i fizyki uczniowie odczytywali: temperaturę wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz, wilgotność, ciśnienie powietrza, prędkość i kierunek wiatru, ilość opadów. 

Zobacz Galerię 1: wrzesień- październik

 

 

czytaj dalej na temat: Wykorzystanie sprzętu w I półroczu roku szkolnego 2023/2024 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

CZERWIEC 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Utworzono dnia 21.06.2023

Przy okazji Festynu Rodzinnego w ruch poszły kamera (film Lokalni Bohaterzy), aparat fotograficzny czy nagłośnienie zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. W czasie imprezy nie może zabraknąć słodkich pyszności, np. gofrów które zostały upieczone w opiekaczach również z tego programu. Dzięki niemu na bieżąco wykorzystujemy też lodówkę, mikser, blender, sztućce, na przykład podczas dodatkowych zajęć kulinarnych. (np. akcja Gofry i lemoniada dla dzieci z Afryki przygotowana przez szkolnych Przyjaciół misji)

zdj gofrownicydziewczynka z gofrem

dzieci przyrządzają gofry

Kilka tygodni zajmie nam drukowanie napisów na drzwi, dzięki którym każdy szybko trafi w docelowe miejsce. Kolorowe literki z laminatu spod drukarek 3D wyglądają efektownie i profesjonalnie.

zdj wydrukowanych literzdj liter

Natomiast podczas lekcji biologii uczniowie po raz kolejny przeprowadzali obserwacje mikroskopowe i zgłębiali tajniki mikroświata. Poszerzali swoją wiedzę, oglądając preparaty oraz zdobywali doświadczenie w obsłudze samego mikroskopu.

zdj mikroskopuzdj z mikroskopu

Podsumowując rok szkolny można powiedzieć z czystym sumieniem, że Laboratoria Przyszłości to świetna inicjatywa edukacyjna. Dzięki niej zajęcia w naszej szkole są prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów.

czytaj dalej na temat: CZERWIEC 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

MAJ 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Utworzono dnia 12.06.2023

W bieżącym miesiącu po raz kolejny wykorzystaliśmy kamerę Sony 4K, którą uwieczniliśmy wycieczkę klas 4a i 4b do Krasiejowa. Relacja filmowa bardzo ucieszyła rodziców, którzy mogli „podejrzeć” swoje pociechy w wielu ciekawych momentach. Film z pewnością będzie pamiątką dla uczniów, za parę lat na pewno z uśmiechem na ustach przypomną sobie wrażenia z Jura Parku, modele dinozaurów czy Tunel Czasu.

Dobrej zabawy dostarczyła uczniom lektura Ani z Zielonego Wzgórza i aparat fotograficzny. Na tapetę poszły słynne wpadki rudowłosej, sympatycznej bohaterki. Uczniowie, na podstawie przygotowanych eksponatów, identyfikowali wydarzenia z powieści kanadyjskiej pisarki i wykonywali zabawne zdjęcia, których główną bohaterką była właśnie Ania. Pojawił się więc ukwiecony kapelusz, w którym spóźniona Ania wkroczyła do kościoła, a sporo śmiechu wzbudziła nasza „patriotyczna” wersja farbowania włosów.

diewczynka z kolorowymi włosami

 

Szydełkowanie natomiast jest kojarzone jako zajęcie dla osób starszych. Nic bardziej mylnego- podczas lekcji techniki nawet chłopcy udowodnili, że może to być ciekawe zajęcie i nadal współczesne hobby. Niektórym tak się to spodobało, że dziergali nawet dla relaksu podczas przerw. Inni stwierdzili, że warto nauczyć się rękodzieła i połączyć przyjemne z pożytecznym, bo można na tym „nieźle zarobić”.

dziewczynka w przebraniu

#Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

czytaj dalej na temat: MAJ 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

KWIECIEŃ 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Utworzono dnia 10.05.2023

Dzięki Laboratoriom Przyszłości nasi uczniowie, w ramach lekcji informatyki, mogą korzystać z mikrokontrolerów z czujnikami i akcesoriami (Zestaw edukacyjny z mikrokontrolerami RFID Starter Kit). Czym są „mikrokontrolery”? Dla wielu osób są czymś zupełnie nowym, zwłaszcza dla tych, które nie miały styczności z programowaniem i elektroniką. Mikrokontroler to taki mini komputer, który można programować, do którego można podłączyć elementy elektroniczne, np. małe silniczki, wyświetlacze, mrugające diody. Uczniom się to niezwykle podoba, bo coś się kręci, wydaje dźwięki, świeci. Dzięki mikrokontrolerom uczniowie mogą majsterkować, zbudować np. stację pogodową, robota lub mrugający gadżet. Ich zaletą jest wszechstronność, dlatego lekcje informatyki w naszej szkole mogą być bardzo ciekawe i kreatywne.

Posiadamy również stację lutowniczą HOT AIR (Stacja lutownicza HOT AIR z grotem 2w1 898DH). Jest to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych lutownic. Za jej pomocą możliwe jest lutowanie bardzo małych elementów, np. na małych płytkach elektronicznych. Działa na zasadzie strumienia gorącego powietrza, dlatego może być niezwykle precyzyjna. Może być też stosowana jako spawarka do plastiku, można za jej pomocą obkurczać izolacje i folie termokurczliwe. Wykorzystujemy lutownicę również do wszelkich prac serwisowych, ponieważ można ją zastosować do lutowania i odlutowywania małych elementów SMD, czyli rezystorów, diod, kondensatorów.

Mikrokontrolery i stacja lutownicza umożliwiają wprowadzenie uczniów w świat zawodów przyszłości. Na pewno uatrakcyjnią lekcje informatyki i poszerzą zakres umiejętności techniczno- cyfrowych.

uczniowie na zajęciach

 

układy scalone

#Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

 

czytaj dalej na temat: KWIECIEŃ 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

MARZEC 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Utworzono dnia 05.04.2023

W dniach 6-9.03 nasi uczniowie klas 2a i 3b odwiedzili zaprzyjaźnione przedszkola. Przedstawili maluchom kabaret „Duchy łakomczuchy” i za pomocą sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości (aparat i gimbal) uwiecznili swój występ.

Natomiast podczas Dnia Otwartego 14.03 marca, gdy gościliśmy przyszłych pierwszoklasistów, mogliśmy pochwalić się naszymi drukarkami 3D. Dzieciaki dowiedziały się, do czego służy sprzęt i z pomocą pani Ani „drukowały” podstawki na telefon. 

drukowanie 3d

Podczas lekcji biologii nasi uczniowie coraz chętniej zgłębiają tajniki budowy tkankowej roślin i zwierząt, czy mikroskopijnych organizmów poruszających się w kropli wody. Nauka z mikroskopem optycznym jest o wiele ciekawsza i zabawniejsza, tym bardziej cieszymy się, że profesjonalny sprzęt stanowi kompleksowe wyposażenie naszej pracowni biologicznej.

praca z mikroskopem

czytaj dalej na temat: MARZEC 2023 #Laboratoriaprzyszlosci #laboratoriaprzyszłości

Dziennik elekroniczny

Zegar

Kalendarium

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Imieniny

 

certyfikat "Czytam lekturki spod chmurki

certyfikat uczestnictwa

 

list gratulacyjny za prymusa opolszczyzny

Podziękowanie

Certyfikat ukończenia projektu edukacyjnego CZytam z klasą

 

Podziekowanie dla szkoły za udział w akcji Gorączka Złota-edycja 2020

 

Podziękowanie dla szkoły za udział w Międzynarodowym Konkursie KANGUR  -edycja 2019/202

Podziękowanie dla szkoły za udział w projekcie " Razem przepisujemy Biblię"-maj 2020

Certyfikat potwierdzający udział w XII edycji programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka"

Certyfikat potwierdzający udział szkoły w projekcie edykacyjnym "Lepsza Szkoła " edycja 2019/2020

Podziękowanie dla szkoły za udział w akcji "Jeden Naród Ponad Narodami"

Podziękowanie dla szkoły za udział w akcji "Szkoła do hymnu" -rok szkolny 2019/2020

Dyplom potwierdzający udział szkoły w akcji "Szkoła pamięta" -rok szkolny 2019

Certyfikat potwierdzający udział szkoły w Kongresie Oświatowym-Harmonia Edukacji 2019

Dyplom za zajęcia I miejsca  w II Międzyszkolnym Turnieju Debat Oksfordzkich 2019

Dyplom za zajęcia III miejsca  na Festiwalu Praw Człowieka 2019

Podziękowanie od Publiczenego Przedszkola nr 5 za przeprowadzenie Bajkowego Balu Karnawałowego 2019

Dyplom za udział szkoły w akcji " Rekord dla Niepodległej" 2018

Dyplom  dla Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 za I miejsce w plebiscycie NTO " Szkoła Roku"

Certyfikat  potwierdzający udział szkoły w projekcie Lepsza Szkoła 2017/2018 

Podziękowanie od Rejonowego Oddz. PCK w Kędzierzynie za współpracę na rzecz innych  osób

Podziękowania Prezydenta M. Kędzierzyna-Koźla dla dyrektora szkoły za akcję Gorączka Złota 2018

List gratulacyjny GRUPY AZOTY dla dyr. Małgorzaty Nowackiej za wysoki poziom kształcenia uczniów.

Podziękowania Publicznego Przedszkola nr  5 za organizację projektów edukacyjnych

Podziękowanie dla pani dyrektor za wsparcie przygotowań Reprezentacji Polski Młodzików w baseballu